10 irtózatosan fura horrorfilm Halloweenre
A Halloween a horrorfilmek ünnepe, akárcsak május elseje a szereteté. De mit csináljunk, ha már a kétszázadik found footage filmet is láttuk? Ha már inkább untatnak, mint megijesztenek a szellemek egy kísértetjárta házban? Ha már előre kitaláljuk, név szerint melyik ördög szállta meg jobb sorsra érdemes főhősünket? Nos, rengeteg kiszámíthatatlan, bizarr, vagy akár szürreális horrorfilm közül választhatunk a lélektelen, uncsi, kommersz ijesztgetés helyett - a következő 10 film például ideális egy "fura horror" maratonra.
Martin (1976)
George A. Romero korai alkotása az egyik legeredetibb vámpírfilm, azokból az időkből, amikor a vámpírok még bőven menők voltak. Már ha vámpírfilm egyáltalán... A címszereplő fiatal srác legalábbis annak tartja magát, a többit majd a néző eldönti.
Maniac (2012)
A POV (point of view) filmkészítés nem csak a pornóban divatos: az Enter The Void mellett az 1980-as Maniac remake-je is az "amit látok, azt látja a néző is" módszerrel készült. Ebben a filmben Elijah Wood perspektívájából szemléljük a világot, ami - mivel hősünk zakkant sorozatgyilkos - nem túl szép látvány.
Kínzó mindennapok (Trouble Every Day) (2001)
Minden idők legművészibb kannibálfilmje, mely egyszerre megható és kibírhatatlanul brutális. A közreműködők névsora (rendező: Claire Denis, főszereplő: Vincent Gallo, zene: Tindersticks) már jelzi, ne számítsunk olcsó szórakoztatásra.
Snowtown (2011)
Megtörtént eseményeket feldolgozó, könyörtelenül realista ausztrál film a kilencvenes években, Snowtown kisvárosban elkövetett "hordós gyilkosságokról", egyben megrázó esettanulmány a manipuláció pszichológiájáról.
Let's Scare Jessica To Death (1971)
Álomszerű hangulat uralja ezt a kora hetvenes évekbeli horrort, mely több kérdést vet fel, mint amit megválaszol. Vajon tényleg kísértetek, vámpírok terrorizálják Jessicát a furcsa kisvárosban, vagy szép fokozatosan elveszti az eszét? Teljesen mindegy, a film bizarr, hallucinatórikus atmoszférája kárpótol mindenért.
Feloldozás (Resolution) (2012)
Egy sikeres, megállapodott fiatalember videóüzenetet kap régi barátjától, aki egy elszigetelt farmon félőrülten, meth-függőségben tengeti napjait. Mikor segítségére érkezik, kiderül, szörnyű állapotban leledző társa semmilyen üzenetet nem küldött - és innen csak jóval, jóval furcsább események következnek. Az utóbbi évek egyik legjobb független horrorja, ami számos szinten értelmezhető - és mindegyiken működik.
Trash Humpers (2009)
Mocskos, undorító, őrült film, mocskos, undorító, őrült öregemberekről, akiknek hobbija a rombolás és az erőszak. Lehet rossz viccként félvállról venni ezt a filmet, de az igazság az, hogy kibaszott ijesztő. A műfaji besorolásáról szintén lehet vitatkozni, a rendező, Harmony Korine mindenesetre horrorfilmnek tartja - én csak egyetérteni tudok.
Fascination (1979)
Inkább kuriózum, mint igazán jó film, de Jean Rollin kultikus rendező szerepeltetése egy "fura horror" listán szinte kötelező. A nagyjából erotikus vámpírfilmnek besorolható Fascination képi világa jóval erősebb, mint gyengécske sztorija - legjobb pillanataiban pedig egy megélhetésért dolgozó, igényeit lejjebb adó Jean Cocteau-ra emlékeztet. Ami lássuk be, még mindig elég nagy dicséret.
The Oregonian (2011)
Calvin Reeder az indie horror új iskolájának legfurább rendezője, alkotásai legalább annyira kísérleti-, mint horrorfilmek. Az ízig-vérig avantgárd The Oregonian a blöff és a komolyan rémisztő pillanatok között egyensúlyozik, de végig talpon marad.
Tourist Trap (1979)
Az ősrégi "fiatalok kirándulni mennek az isten háta mögé" toposz egyik legbizarrabb feldolgozása. Miután kénytelenek megszállni egy kis bábu-múzeumban, a kirándulókkal természetesen rossz és nagyon furcsa dolgok történnek, - és bár ez MÉG MINDIG klisésen hangzik, a film nem az, esküszöm! Tessék, itt az egész: